प्रज्ञा पुरस्कार

प्रज्ञा पुरस्कार प्रज्ञा पुरस्कार

प्रज्ञा पुरस्कार

पृथ्वी प्रज्ञा–पुरस्कार

१. श्री बालकृष्ण सम (साहित्य, कला, संस्कृति) २०३५
२. श्री सूर्यविक्रम ज्ञवाली (इतिहास, भाषा, साहित्य) २०४०
३. श्री सिद्धिचरण श्रेष्ठ (नेपाली भाषा, साहित्य)                              २०४५
४. श्री केदारमान व्यथित ( नेपाली भाषा, साहित्य) २०५०
५. श्री लैनसिंह बाङ्गदेल ( साहित्य, इतिहास, कला) २०५५
६. श्री गोविन्दबहादुर मल्ल “गोठाले”(नाट्यविधा) २०६०

त्रिभुवन प्रज्ञा–पुरस्कार

१. श्री नरबहादुर भारती (विज्ञान) २०१६
२. श्री इतिहासशिरोमणि बाबुराम आचार्य (इतिहास) २०२०
३. श्री चक्रपाणि चालिसे–मरणोपरान्त (साहित्य) २०२१
४. श्री धरणीधर कोइराला (साहित्य) २०२२
५. महाकवि श्री लक्ष्मीप्रसाद देवकोटा– मरणोपरान्त (संस्कृति) २०२३
६. पण्डितराज श्री सोमनाथ सिग्देल (भाषा, साहित्य, संस्कृति) २०२४
७ं. श्री पारसमणि प्रधान (साहित्य) २०२५
८. श्री कविशिरोमणि श्री लेखनाथ पौड्याल– मरणोपरान्त (साहित्य) २०२६
९. श्री सिद्धिचरण श्रेष्ठ (साहित्य) २०२७
१० श्री सूर्यविक्रम ज्ञवाली (इतिहास, भाषा, साहित्य) २०२८
११. श्री बालकृष्ण सम (साहित्य, कला, संस्कृति) २०२९
१२. श्री गोपालप्रसाद रिमाल (साहित्य) २०३०
१३. श्री माधवप्रसाद घिमिरे (साहित्य) २०३३
१४.  श्री भवानी भिक्षु (साहित्य) २०३६
१५.  श्री यज्ञराज शर्मा (सङ्गीत) २०३९
१६. श्री गोविन्दबहादुर मल्ल “गोठाले” २०४२
१७. श्री नयराज पन्त (इतिहास) २०४५
१८. डा. जगदीशचन्द्र रेग्मी (साहित्य) २०४८
१९. श्री बालकृष्ण पोखरेल (साहित्य) २०५१
२०. श्री केशवराज पिंडाली (हास्यव्यङ्ग) २०५४
२१. श्री सत्यमोहन जोशी (संस्कृति) २०५७
२२. श्री कृष्णचन्द्र सिहं प्रधान (साहित्य) २०६०

महेन्द्र प्रज्ञा–पुरस्कार

१. श्री दौलतविक्रम विष्ट (साहित्य) २०३२
२. श्री गोपाल पाण्डे “असीम” (भाषा, साहित्य) २०३४
३. श्री माधवप्रसाद देवकोटा (साहित्य) २०३६
४. श्री रमेश विकल (साहित्य) २०३८
५. श्री फणिन्द्रप्रसाद लोहनी (विज्ञान) २०४०
६. श्री हेमराज शाक्य (पुरातत्व)                                                २०४२
७ं. श्री श्यामदास बैष्णव (साहित्य) २०४४
८. श्री नरराज ढकाल (संगीत) २०४६
९. श्री पोषण पाण्डे (साहित्य) २०४८
१० श्री श्यामप्रसाद शर्मा २०५०
११. पं. श्री छविलाल पोखरेल २०५२
१२. श्री कालिदास श्रेष्ठ (चित्रकला) २०५४
१३. श्री देवकुमारी थापा साहित्य २०५६
१४. श्री कमलमणि दीक्षित २०५८
१५. श्री डा. रामनिवास पाण्डेय (संस्कृति) २०६०

इन्द्रराज्यलक्ष्मी प्रज्ञा–पुरस्कार

१. श्री गणेशलाल श्रेष्ठ २०१६
२. श्री पारसमणि रन्जितकार २०२०
३. श्री कृष्णचन्द्र रेग्मी २०२१
४. श्री जननीदास दैवज्ञ २०२२
५. श्री चन्द्रमान सिंह मास्के २०२३
६. श्री नरराज ढकाल २०२४
७ं. श्री धर्मराज थापा २०२५
८. श्री सिद्धिमुनि शाक्य २०२६
९. श्री अमर चित्रकार                                                             २०२७
१० श्री रत्नदास प्रकाश २०२८
११. श्री माणिकमान चित्रकार २०२९
१२. श्री बृद्धरत्न बज्राचार्य २०३०
१३. श्री महानन्द सापकोटा (भाषा, साहित्य) २०३१
१४. श्रीमती नारायणदेवी प्रधान (नृत्य) २०३२
१५. श्रीमती तारादेवी (संगीत) २०३३
१६. श्रीमती शकुन्तला गुरुङ्ग (नाटक) २०३४
१७. श्री शशीविक्रम शाह (चित्रकला) २०३५
१८. श्री नातीकाजी (संगीत) २०३६
१९. श्री हरिहर शर्मा (नाटक) २०३७
२०. श्री अम्बर गुरुङ्ग (संगीत) २०३८
२१. श्री गणेश भण्डारी (वाद्य–संगीत) २०३९
२२. श्री नारायण गोपाल गुरुवाचार्य (संगीत) २०४०
२३. श्री गोपालनाथ योगी (वाद्य–संगीत) २०४१
२४ श्री हरिप्रसाद रिमाल (नाटक) २०४२
२५. श्री इन्द्र प्रधान (चित्रकला) २०४३
२६. श्रीमती विमला श्रेष्ठ (नृत्य) २०४४
२७. श्री वसन्त श्रेष्ठ (नृत्य) २०४५
२८. श्री कान्छाबुद्ध वज्राचार्य (नृत्य) २०४६
२९. श्री अली मिया (लोक गीत) २०४७
३०. श्री प्रचण्ड मल्ल (नाटक तथा रङ्गमञ्च) २०४८
३१. श्री बज्रराज शाक्य (काष्ठकला) २०४९
३२. श्री केशव दुवाडी (चित्रकला) २०५०
३३. श्री प्रेममान चित्रकार (कला) २०५१
३४. श्री झलकमान गन्धर्व ((सङ्गीत) २०५२
३५. श्री चतुर्भूज आशावादी (नृत्य) २०५३
३६. श्रीमती ज्ञानुराणा (गायन) २०५४
३७. श्री सुवी शाह (लोक संस्कृति गीत नाटक इत्यादि) २०५५
३८. श्री कृष्णभाइ महर्जन (नेपाली लोक (सङ्गीत) २०५६
३९. श्री हरि बहादुर थापा (नाटक) २०५७
४०. श्रीमती कोइलीदेवी माथेमा (नेपाली लोक गीत) २०५८
४१. श्री शशी कला तिवारी (कला) २०५९
४२. श्री रामशरण दर्नाल (सङ्गीत) २०६०

वीरेन्द्र प्रज्ञालंकार

१. प्रा. क्रिष्टोफारभोन फुरर हाइमनडोर्फ ( बेलायत) २०३२
२. प्रा. जोसेफ टुची (इटाली) २०३७
३. श्री टोनी हेगन (स्वीट्रजरल्याण्ड) २०४०
४. डा. ह्यू वनडि उड (संयुक्त राज्य अमेरिका) २०४५
५. ग्रिगोरी ग्याब्रियल मास्कारिनेक (अमेरिका) २०५१
६. डा. डेभिडएल स्नेल ग्रोभ (बेलायत) २०५४

मायादेवी प्रज्ञा–पुरस्कार (पुरस्कार स्थापना भएको तर वितरण नभएको)

१. श्री रामभरोस कापडी “भ्रमर” २०५२
२. डा. जनकलाल वैद्य                                       २०५३
३. श्री दीपनारायण मिश्र २०५४

 पासाङ्ग ल्हामु प्रज्ञा–पुरस्कार

१. डा. गणेशमान गुरुङ्ग २०५२
२. डा. रामावतार यादव                                    २०५३
३. श्री काजीमान कन्दङवा २०५४

२०७० सालमा प्रज्ञा–प्रतिष्ठानबाट पुरस्कारहरुको नाम परिवर्तन भएपछि प्रज्ञा पुरस्कार प्राप्त गर्ने स्रष्टाहरूको विवरण

क्र.सं. पुरस्कारको नाम पुरस्कार पाउने स्रष्टा
१. प्रत्येक चार वर्षमा प्रदान गरिने पृथ्वी प्रज्ञा पुरस्कार वि.सं. २०६७–२०७० का लागि श्री मोदनाथ प्रश्रित
२. प्रत्येक दुई वर्षमा प्रदान गरिने नेपाल प्रज्ञा भाषा पुरस्कार २०६७–२०६८ का लागि प्रा.डा. योगेन्द्रप्रसाद यादव
३. प्रत्येक दुई वर्षमा प्रदान गरिने नेपाल सामाजिक शास्त्र, संस्कृति र दर्शन पुरस्कार यसपल्ट सामाजिक शास्त्रको इतिहास विधामा प्रदान गर्ने गरी २०६७–२०६८ का लागि श्री ज्ञानमणि नेपाल
४. प्रत्येक वर्ष प्रदान गरिने नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार २०६९ का लागि श्रीमती भुवन ढुंगाना
५. प्रत्येक वर्ष पहाडमा बोलिने मातृभाषामा लेखिएको साहित्यका लागि प्रदान गरिने नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार २०६९ का लागि मगर भाषामा प्रदान गर्ने गरी श्री लोकबहादुर थापा मगर
६. प्रत्येक वर्ष तराई क्षेत्रमा बोलिने मातृभाषा साहित्यका लागि प्रदान गरिने गरी नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा पुरस्कार २०६९ का लागि मैथिली साहित्यमा प्रदान गर्ने गरी डा. रेवतीरमण लाल

२०७२ वि.सं.

क्र.सं. पुरस्कारको नाम पुरस्कृत स्रष्टा  
१. नेपाल प्रज्ञा भाषा पुरस्कार प्रा.डा.माधव प्रसाद पोखरेल २०६९–२०७०
२. नेपाल प्रज्ञा भाषा पुरस्कार प्रा.डा.नोबल किशोर राई २०७१–२०७२
३. नेपाल प्रज्ञा सामाजिक शास्त्र,
संस्कृति र दर्शन पुरस्कार
डा.राजेन्द्र प्रसाद विमल २०६९–२०७०
४. नेपाल प्रज्ञा सामाजिक शास्त्र,
संस्कृति र दर्शन पुरस्कार
डा.जगमान गुरुङ २०७१–२०७२
५. नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार श्री दधिराज सुवेदी २०७०
६. नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार श्री गीता केशरी २०७१
७. नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार श्री नरेश कुमार शाक्य २०७२
८. नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार    
  हिमाल पहाडमा बोलिने मातृभाषाका लागि श्री धनप्रसाद लावती (येहाङ लावती) (लिम्बू भाषा) २०७०
    श्री प्रतिसरा साय्मि (नेपाल भाषा) २०७१
    श्री गडुलमान राई (राई चाम्लिङ भाषा) २०७२
  तराई मधेसमा बोलिने मातृभाषाका लागि श्री महेश चौधरी (थारु भाषा) २०७०
    श्री सच्चिदानन्द चौबे (अवधी भाषा) २०७१
    श्री फुलसिंह राजवंशी (राजवंशी भाषा) २०७२

 वि.सं. २०७३।२०७४ 

क्र.सं. पुरस्कारको नाम पुरस्कृत स्रष्टा  
पृथ्वी प्रज्ञा पुरस्कार प्रा.डा. तारानाथ शर्मा  
नेपाल प्रज्ञा संस्कृति पुरस्कार प्रा.डा. वीणा पौड्याल  
नेपाल प्रज्ञा भाषा पुरस्कार प्रा.डा. रामावतार यादव  
नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार श्री विमल निभा  
नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार – २०७४ श्री ध्रुब सापकोटा  
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार – २०७३ श्री अब्दुल लतिफ शौक उर्दू, तराई–मधेशमा बोलिने मातृभाषा साहित्य
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार – २०७४ श्री पदमकुमार राई पहाडी हिमाली क्षेत्रमा बोलिने मातृभाषा साहित्य
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार – २०७४ श्री धनबहादुर माझी पहाडी हिमाली क्षेत्रमा बोलिने मातृभाषा साहित्य
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार – २०७४ श्री सोमबहादुर धिमाल  

 

 प्रज्ञा पुरस्कार

पृथ्वी प्रज्ञा पुरस्कार (२०७५–२०७८) वाङ्मय शताब्दी पुरुष सत्यमोहन जोशी
नेपाल प्रज्ञा सामाजिक शास्त्र÷संस्कृति÷दर्शन पुरस्कार (२०७६–२०७७) प्रा. डा.त्रिरत्ननारायण मानन्धर
नेपाल प्रज्ञा भाषा पुरस्कार (२०७६–२०७७) प्रा डा. टङ्कप्रसाद न्यौपाने
नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार (२०७५) मदन रेग्मी
नेपाल प्रज्ञा नेपाली साहित्य पुरस्कार (२०७६) भागीरथी श्रेष्ठ
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार (२०७५) अमर तुम्याहाङ (पहाडी र हिमाली क्षेत्रमा बोलिने मातृभाषा साहित्यका लागि)
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार (२०७५) अयोध्यानाथ चौधरी (तराई–मधेशमा बोलिने मातृभाषा साहित्यका लागि)
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार (२०७६) अमृत योञ्जन तामाङ (पहाडी र हिमाली क्षेत्रमा बोलिने मातृभाषा साहित्यका लागि)
नेपाल प्रज्ञा मातृभाषा साहित्य पुरस्कार (२०७६) अशोक थारु (तराई–मधेशमा बोलिने मातृभाषा साहित्यका लागि)

 

राष्ट्रिय कविता महोत्सव पुरस्कार

वि.सं. २०२२

१. श्री भैरव अर्याल प्रथम
२. सुश्री बानीरा गिरी द्वितीय
३. श्री गोविन्द भट्ट                                                 तृतीय
४. श्री रत्नदेव शर्मा तृतीय
५. श्री श्यामदास वैष्णव तृतीय

वि.सं. २०२३

१.  श्री कुलमणि देवकोटा प्रथम
२.  श्री मेघराज मञ्जुल द्वितीय
३.  श्री कन्चन पुडासैनी                                          तृतीय
४.  श्री पुरु रिसाल तृतीय
५.  श्री रामबहादुर राइ (मलेशिया) तृतीय

वि.सं. २०२४

१. श्री कृष्णप्रसाद ज्ञवाली प्रथम
२. श्री कन्चन पुडासैनी द्वितीय
३. श्री देव त्रिपाठी                                                 तृतीय
४. श्री रमेश श्रेष्ठ तृतीय
५. श्री शैलेन्द्र साकार तृतीय

वि.सं. २०२५

१.  श्री पूर्णप्रसाद ब्राह्मण प्रथम
२.  श्री देव त्रिपाठी                                               द्वितीय
३.  श्री कालीप्रसाद रिजाल तृतीय
४.  श्री कृष्णप्रसाद पराजुली तृतीय
५.  श्री प्रेम शेर्पा विरोकी तृतीय

वि.सं. २०२६

१.  श्री शरद्कुमार भट्टराई प्रथम
२.  श्री कालीप्रसाद रिजाल द्वितीय
३.  श्री क्षेत्रप्रताप अधिकारी तृतीय
४.  श्रीमती यू. श्रेष्ठ                                               तृतीय
५.  श्री भैरवनाथ रिमाल तृतीय

वि.सं. २०२७

१.  श्री हरि अधिकारी प्रथम
२.  श्री मुकुन्दशमशेर राणा द्वितीय
३.  श्री खेमराज केशवशरण तृतीय
४.  श्री दुर्गाप्रसाद मजगैयाँ तृतीय
५.  श्री हिरण्य भोजपुरे                                         तृतीय

वि.सं. २०२८

१.  श्री गणेश “रसिक” प्रथम
२.  श्री ध्रुब सापकोटा द्वितीय
३.  श्री कृष्णबहादुर महर्जन तृतीय
४. श्री दैवज्ञराज न्यौपाने तृतीय
५.  श्री हरिहर शास्त्री                                          तृतीय

वि.सं. २०२९

१. श्री श्रीविक्रम राणा प्रथम
२. श्री शयली द्वितीय
३. श्री सावित्री श्रेष्ठ                                              तृतीय
४. श्री भीम उदास तृतीय
५. श्री दुर्गाप्रसाद राई तृतीय

वि.सं. २०३०

१.  श्री रामचन्द्र भट्टराई प्रथम
२.  श्री गणेश विषम द्वितीय
३.  श्री केदार न्यौपाने                                          तृतीय
४.  श्री नरेन्द्रराज पौडेल तृतीय
५.  श्री लक्ष्मी नारायण न्यौपाने तृतीय

वि.सं. २०३१

१.  श्री घटराज भट्टराई प्रथम
२.  श्री लक्ष्मीकान्त पन्थी द्वितीय
३.  श्री कृष्णप्रसाद पराजुली तृतीय
४.  श्री देवीप्रसाद वनवासी तृतीय
५.  श्री भरतराज पन्त                                          तृतीय

वि.सं. २०३२

१.  श्री त्रिविक्रम पौडेल प्रथम
२.  श्री विश्वविमोहन श्रेष्ठ द्वितीय
३.  श्री सरला विष्ट                                              तृतीय
४.  श्री दैवज्ञराज न्यौपाने तृतीय
५.  श्री बद्रीचन्द्र खनाल तृतीय

वि.सं. २०३३

१.  श्री कालीप्रसाद रिजाल प्रथम
२.  श्री कुलमणि देवकोटा द्वितीय
३.  श्री केदार न्यौपाने तृतीय
४.  श्री राजेन्द्र थापा                                            तृतीय
५.  श्री शिव अधिकारी तृतीय

वि.सं. २०३४

१. श्री नरेन्द्रराज पौडेल प्रथम
२. श्री हरिप्रसाद रिमाल द्वितीय
३. श्री कृष्णप्रसाद पराजुली तृतीय
४. श्री महेश्वर न्यौपाने                                          तृतीय
५. श्री हरिहर शास्त्री तृतीय

वि.सं. २०३५

१.  श्री मुकुन्दशरण उपाध्याय प्रथम
२.  श्री यज्ञनिधि दाहाल द्वितीय
३.  श्री सरला विष्ट तृतीय
४.  श्री भक्त श्रेष्ठ                                               तृतीय
५.  सुश्री शशिकला तिवारी तृतीय

वि.सं. २०३६

१.  श्री राजेन्द्र थापा प्रथम
२.  श्री चम्पकप्रसाद अधिकारी द्वितीय
३.  श्री पीताम्बर अधिकारी तृतीय
४.  श्री शङ्कर थपलिया                                        तृतीय
५.  श्री हेमन्त श्रेष्ठ तृतीय

वि.सं. २०३७

१.  श्री विनोद अश्रुमाली प्रथम
२.  श्री अशेष मल्ल                                            द्वितीय
३.  श्री केदार न्यौपाने तृतीय
४.  श्री भानुभक्त पोखरेल तृतीय
५.  श्री हेमचन्द्र नेपाल तृतीय

वि.सं. २०३८

१.  श्री कृष्ण ज्ञावाली प्रथम
२.  श्री दिनेश अधिकारी द्वितीय
३.  श्री अभिनव पराजुली तृतीय
४.  श्री यज्ञनिधि दाहाल                                        तृतीय
५.  श्री शारदाकुमारी विन्दु तृतीय

वि.सं. २०३९

१.  श्री शारदाकुमारी विन्दु प्रथम
२.  श्री भानुभक्त पोखरेल द्वितीय
३.  श्री नवराज कार्की तृतीय
४.  श्री बिनोद गौचन                                           तृतीय
५. श्री मोहनप्रसाद वन्जाडे तृतीय

वि.सं. २०४०

१.  श्री दिनेश अधिकारी प्रथम
२.  श्री हेमन्त श्रेष्ठ द्वितीय
३.  श्री कृष्णभूषण वल                                         तृतीय
४.  श्री चेतबहादुर कुंवर तृतीय
५. श्री विजय वजिमय तृतीय

वि.सं. २०४१

१.  श्री हेमन्त श्रेष्ठ प्रथम
२.  श्री कृष्णभूषण वल द्वितीय
३.  श्री बी.पी. गोर्खाली तृतीय
४.  श्री महेश्वर न्यौपाने                                          तृतीय
५. श्री राधेश्याम भट्टराई तृतीय

वि.सं. २०४२

१.  श्री सरुभक्त श्रेष्ठ प्रथम
२.  श्री केदारनाथ शर्मा द्वितीय
३.  श्री केदार न्यौपाने तृतीय
४.  श्री गणेश विषम                                             तृतीय
५. श्री विजय वजिमय तृतीय

वि.सं. २०४३

१.  श्री पेशलकुमार पोखरेल प्रथम
२.  सुश्री गोमा खतिवडा द्वितीय
३.  श्री गोविन्दबहादुर कुंवर तृतीय
४.  श्री बूंद राना                                                   तृतीय
५.  श्री लक्ष्मीकान्त “पन्थी” तृतीय

वि.सं. २०४४

१.  श्री रामबाबु सुवेदी प्रथम
२.  श्री डमरुबल्लभ पौड्याल द्वितीय
३.  श्री कृष्णप्रसाद भट्टराई तृतीय
४.  श्री दुवसु क्षेत्री                                                 तृतीय
५. श्री विनोद गौचन तृतीय

वि.सं. २०४५

१.  श्री दुवसु क्षेत्री प्रथम
२.  श्री जीवनाथ धमला द्वितीय
३.  श्रीमती उषा शेरचन तृतीय
४.  श्री मोहन बन्जाडे                                              तृतीय
५. श्री लालगोपाल सुवेदी तृतीय

वि.सं. २०४६

१.  श्री टीकाराम शर्मा पौडेल प्रथम
२.  श्री खडानन्द ढकाल द्वितीय
३.  श्री केदार न्यौपाने                                             तृतीय
४.  श्रीमती लक्ष्मी ढकाल तृतीय
५. श्री होमनाथ सापकोटा तृतीय

वि.सं. २०४७ सालमा विशेष काणवस कविता महोत्सव नभएको ।

वि.सं. २०४८

१.  श्री उदय निरौला प्रथम
२.  श्री श्रवण मुकारुङ द्वितीय
३.  श्री बुद्धिबल श्रेष्ठ                                             तृतीय
४.  श्री मधुसूदन कार्की तृतीय
५.  श्री हेमचन्द्र नेपाल तृतीय

वि.सं. २०४९

१.  श्री कृष्ण प्रधान प्रथम
२.  सुश्री शशिकला तिवारी द्वितीय
३.  श्री खुमनारायण पौड्याल तृतीय
४.  श्री प्रह्लाद पोखरेल                                            तृतीय
५. श्री वर्तमान तृतीय

वि.सं. २०५०

१. श्री भीष्म उप्रेती प्रथम
२. श्री भूपाल राई द्वितीय
३. श्री बाह्रमासे                                                     तृतीय
४. श्री मधुकुमार मरासिनी तृतीय
५. श्री विमला गौतम तृतीय

वि.सं. २०५१

१. श्री रमेश क्षितिज प्रथम
२. श्री मधुसूदन गिरी द्वितीय
३. श्री कला राई                                                    तृतीय
४. श्री विवस पोखरेल तृतीय
५. श्री हेमचन्द्र नेपाल तृतीय

वि.सं. २०५२

१. श्री विमल भौकाजी प्रथम
२. श्री शिव “प्रणत” (रेग्मी) द्वितीय
३. श्री अरुण वैद्य                                                   तृतीय
४. श्री युवराज गौतम तृतीय
५. श्री ऋषि वस्ताकोटी तृतीय

वि.सं. २०५३

१.  श्री श्रवण मुकारुङ्ग प्रथम (प्रकाशित कविता भएकोले पुरस्कार नदिएको )
२.  श्री गोकुल अधिकारी द्वितीय
३.  श्री ऋषिराम अर्याल                                     तृतीय
४.  श्री पशुपति सालघारी तृतीय
५. श्री हिमालक्ष्मी थापा तृतीय

वि.सं. २०५४

१. श्री रोशन थापा (नीरव) प्रथम
२. श्री आर.आर. चौलागाई द्वितीय
३. सुश्री नम्रता गुरागाई                                       तृतीय
४. श्री भीम राना जिज्ञासु तृतीय
५. श्रीमती सुस्मिता नेपाल तृतीय

वि.सं. २०५५

१. श्री प्रमोद स्नेही प्रथम
२. श्री खड्गसेन ओली द्वितीय
३. श्री पुण्य बराल                                             तृतीय
४. श्री मोमिला श्रेष्ठ तृतीय
५. श्री लालगोपाल सुवेदी तृतीय

वि.सं. २०५६

१. श्री लालगोपाल सुवेदी प्रथम
२. श्री राम अविराम द्वितीय
३. श्री दीपक लोहनी तृतीय
४. श्री पुण्य बराल                                              तृतीय
५. श्री सरिता थापा तृतीय

वि.सं. २०५७

१. श्री कृसु क्षेत्री प्रथम
२. श्री गोवद्र्धन पूजा द्वितीय
३. श्री आर. एम. डङ्गोल तृतीय
४. श्री नीलम कार्की                                              तृतीय
५. श्री हरि पोखरेल तृतीय

वि.सं. २०५८

१. श्री रमेश पौडेल प्रथम
२. श्री हेमराज अधिकारी द्वितीय
३. श्री ठाकुर वेलवासे तृतीय
४. श्री शान्ति सुवेदी                                             तृतीय
५. श्री हरिशरण थापा तृतीय

वि.सं. २०५९

१. श्री नवराज लम्साल प्रथम
२. श्री राधाकृष्ण भट्टराई द्वितीय
३. श्री टंक भट्टराई                                               तृतीय
४. श्री प्रतिभा बोहरा तृतीय
५. श्री शैलेन्द्र सिंखडा तृतीय

वि.सं. २०६०

१. श्री बुद्धिसागर चपाई प्रथम
२. श्री सोमनाथ सुवेदी द्वितीय
३. श्री दिनेश सागर                                              तृतीय
४. श्री माया मितु न्यौपाने तृतीय
५. श्री स्वागत नेपाल तृतीय

वि.सं. २०६१

१. श्री दुर्गा शर्मा प्रथम
२. श्री विश्वप्रकाश पौडेल द्वितीय
३. श्री वसन्त ढकाल                                            तृतीय
४. श्री विष्णु ज्ञवाली तृतीय
५. श्री सुरेश हाचिकोली तृतीय

वि.सं. २०६२

१. श्री मनोज न्यौपाने प्रथम
२. श्रीे भरत भारद्वाज द्वितीय
३. श्री नारायण निरासी                                         तृतीय
४. श्री राधाकृष्ण भट्टराई तृतीय
५. श्री विभूति शर्मा तृतीय

 

 

वि.सं. २०६३ देखि वि.सं. २०६६ सालसम्म प्राज्ञपरिषद गठन हुन नसकेकोले कविता महोत्सव आयोजना नभएको


वि.सं. २०६७ (५३ औँ  वार्षिकोत्सव)

१. श्री लीला अनमोल प्रथम
२. श्रीे तुलसा पाठक द्वितीय
३. श्री भरतकुमार साउद तृतीय
४. श्री भोला धरातल                                           तृतीय
५. श्री सिन्धु गौतम तृतीय

वि.सं. २०६८ (५४ औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री रीता खत्री प्रथम
२. श्री हेम प्रभास द्वितीय
३. श्री बलिराज खम्बू तृतीय
४. श्री बाबु त्रिपाठी तृतीय
५. श्री राबत                                                     तृतीय

वि.सं. २०६९ (५५ औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री ठाकुर वेलबासे प्रथम
२. श्री जगत नवोदित द्वितीय
३. श्री अर्जुनकुमार ढकाल तृतीय
४. श्री कमला रिसाल ‘ज्योति’ तृतीय
५. श्री ताराकुमार सुवेदी                                      तृतीय

वि.सं. २०७० (५६ औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री चक्रकुमार सुवेदी प्रथम
२. श्री बाबु त्रिपाठी द्वितीय
३. श्री रमा अधिकारी ‘कादम्बरी’ तृतीय
४. श्री दुशला अधिकारी                                       तृतीय
५. श्री शिवराम सापकोटा तृतीय

वि.सं. २०७१ (५७ औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री एकल यात्री प्रथम
२. श्री चेतनाथ धमला द्वितीय
३. श्री शशी थापा पण्डित                                     तृतीय
४. श्री हरिशरण परियार तृतीय
५. श्री नारायण प्रसाद पोखरेल तृतीय

वि.सं. २०७२ (५८औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री प्रोल्लास सिन्धुलीय प्रथम
२. श्री सरस्वती दुमी राई द्वितीय
३. श्री सोझो गाउँले                                             तृतीय
४. श्री राजु स्याङ्तान तृतीय
५. श्री सुदेश सत्याल तृतीय

वि.सं. २०७३ (५९औँ वार्षिकोत्सव)

१.

श्री मणिराज सिंह

प्रथम
२. श्री श्री पुरु लम्साल द्वितीय
३. श्री असीम सागर                                            तृतीय
४. श्री त्रिलोचन आचार्य तृतीय
५. श्री मञ्जुश्री गिरी तृतीय

वि.सं. २०७४ (६०औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री चन्द्र रानाहँछा प्रथम
२. श्री सुवास राई ‘क्याप्टेन’ द्वितीय
३. श्री दीपेन्द्र उपाध्याय                                       तृतीय
४. श्री उर्मिला कोइराला तृतीय
५. श्री अमृता स्मृति तृतीय

वि.सं. २०७५ (६१औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री फूलमान वल प्रथम
२. श्री सुनिता खनाल द्वितीय
३. श्री जीवन खत्री                                               तृतीय
४. श्री एलिना दुलाल तृतीय
५. श्री मेनुका चापागाईं तृतीय

 वि.संं. २०७६ (६२ औँ वार्षिकोत्सव)

१. श्री हेम प्रभास (धादिङ) प्रथम
२. सुभाषचन्द्र भण्डारी (डोटी)                               द्वितीय
३. प्रज्वल अधिकारी (लमजुङ) तृतीय
४. शान्ति शर्मा (सोलुखुम्बु) तृतीय
५. प्रकाश बस्नेत गफाडी (काठमाडौँ) तृतीय